Громадська організація

Запорізька Обласна Туристична Асоціація

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

uk UK en EN ru RU

Відбувся І етап дискусійної платформи "Хортиця": видатна історія - велике майбутнє

Експерти обговорили, як модернізувати заповідник "Хортиця"

Національний заповідник "Хортиця" має бути не лише комплексом українських символів, а й сучасним туристичним об’єктом з розвиненою інфраструктурою. Щоб привабити відвідувачів, експерти пропонують встановити на острові курені для ночівлі та оглядові вежі.

Такого висновку дійшли учасники першого етапу дискусійної платформи "Хортиця: видатна історія — велике майбутнє", який відбувся 16 квітня в хабі "Запоріжжя. Платформа спільних дій".

В заході взяли участь, у тому числі через відеозв'язок, понад 20 експертів у різних галузях. За їхньою дискусією спостерігали онлайн понад сто людей, не лише запоріжців. Багато хто з них ставив запитання спікерам в електронному чаті, які потім озвучувалися модератором.

Розбудову Хортиці, як різнобічного туристичного об'єкта, слід почати зі з’ясування базових речей, наголосила заступниця міністра культури Світлана Фоменко, котра долучилася до обговорення онлайн: "Кому належать земельні ділянки? Хто має право там робити ремонтно-реставраційні роботи? Що заборонено, а що дозволено на цій території, враховуючи охоронний статус і природний, і пам’яток охорони?"

За словами Світлани Фоменко, Музей історії Запорозького козацтва та Музей човнів на Хортиці підпадають під критерії національної програми “Велика реконструкція” й напевне увійдуть до переліку об’єктів, на ремонт яких вже цього року буде виділене державне фінансування. ТодіЯЯк можна буде досягнути й інших цілей в розвитку острова, —каже кураторка культурних проєктів Вероніка Селега.

"Наприклад, чи досяжною є ціль, щоб кожен українець за своє життя побував на Хортиці? Абсолютно реалістичні цілі. Тут зрозуміло тоді, яким чином, у який спосіб варто планувати діяльність, так? Чи можливо, щоб музей став частиною світового музейного кола, і водночас був інноваційним, і відповідав політиці просвітництва? Це абсолютно реалістична ціль."

Молодіжний посол ЮНІСЕФ в Україні Тарас Тополя пропонує розробляти освітні програми, в рамках яких Національний заповідник буде відвідувати більше людей: "Ми можемо розселити їх в якомусь курені на 100 людей, стилізованому. Ми можемо розробити освітню програму на 3 дні, вивчати не лише історію козацтва, головне вивчати так, щоб вони це відчули. Щоб це був інтерактив. Щоб вони мали змогу брати участь у якихось активностях.

Таку ідею підтримав організатор загальнонаціональної акції "Сім чудес України" Микола Томенко: "Цей просвітницький тренд надзвичайно важливий. Те сьогодні вже заповідник робить, це велика кількість заходів різноманітних. Посвячення, умовно кажучи, 1-го класу в статус українців, козаків. Це й шкільні проєкти, і студентські проєкти, і музичні проєкти, і екологічні проєкти."

Загалом, експерти проаналізували понад 40 подібних до Хортиці туристичних об’єктів у різних країнах світу. Цей досвід планується використати в розбудові острова, як культурної перлини, — каже експертка з розвитку територій Вікторія Тітова.

"Якщо ми говоримо про готелі на Хортиці, вони не обов’язково мають бути з бетону й заліза, вони можуть бути інакшими. Місця відпочинку. Оглядові вежі, які взагалі можуть бути артоб’єктами. І на Хортиці є курган, який, я думаю, теж може стати оглядовим майданчиком."

Генеральний директор національного заповідника "Хортиця" Максим Остапенко одним із головних стрижнів вважає Музей історії Запорозького козацтва, який наразі є проблемною будівлею та в якому вже розпочалася реконструкція: "Ми зараз рухаємося вперед для того, щоб нарешті запустити цей основний об’єкт. Він має стати першою відправною точкою, і від нього має розбудовуватися Хортиця."

Коли відбудеться другий етап дискусійної платформи "Хортиця: видатна історія — велике майбутнє", організатори пообіцяли визначитись найближчим часом.

https://suspilne.media/